vysielanie pre mladých, starších i pokročilých

TWIST - každú druhú nedeľu o 10.10 h. repríza v nasledujúcu sobotu o 22.30 h.

Trojročný cyklus bol ukončený 25.1.2004
Milan Markovič a Roman KittlerMilánium č. 111
Dr. Dušan FABIÁN je psychológ a psychoterapeut známy svojou dlhoročnou špecializáciou na sny a ich analyzovanie pri pomoci klientom, čo sa naňho obrátia.
Filmár - filmový režisér a scenárista Peter HLEDÍK je v ostatných jedenástich rokoch známy predovšetkým ako zakladateľ, organizátor a zároveň riaditeľ medzinárodného filmového festivalu Artfilm, každoročne začiatkom leta sa uskutočňujúci v Trenčianskych Tepliciach. Jeho pozvanie bolo motivované výročím narodenia jedného z bratov Lumiérovcov (Jeana Louisa), vynálezcov ´kinematografického prístroja´. Kinematografia - továreň na sny - teda vhodne zapadla do zvolenej témy.
Obaja veľmi dobre naladení páni sa nevídane dopĺňali a navzájom inšpirovali. Peter Hledík napríklad vyprovokoval zaujímavú debatu o tom, koľkí - nielen americkí - herci majú celkom iné mená než tie, s ktorými sa narodili.
Poslucháči Milánia - pravdaže, najmä tí pravidelní - mali opäť možnosť pochváliť sa svojimi vedomosťami najmä z oblasti kinematografie. Najprv podľa hudobných ukážok na dvakrát zvládli melódie z filmov Žandár zo Saint Tropez, Most cez rieku Kwai, Traja veteráni, z muzikálu Kabaret a motív z filmov Laurela a Hardyho, vzápätí potom už bez zaváhania spoznali podľa hovorených sekvencií české filmové veselohry Vesničko má středisková, Postřižiny, Vrchní, prchni, Marečku, podejte mi pero a Limonádový Joe.
Už po prvých slovách prekladu Cohenovej piesne ´Jsi můj sen´ zablikal telefón a odpoveďou na otázku ´Kto je interpret?´ zo slúchadla zaznelo JURAJ KUKURA. Ten už bol vzápätí pripravený na telefóne, aby sa vyznal zo svojich snov a snívaní.
V niekoľkých momentoch sme si spolu s Romanom Kittlerom niekoľko ráz spomenuli na Jara Filipa: obaja hostia totiž promptne využívali každú možnosť na pauzičku pred bránami Rádia Twist, aby si podráždili pľúca ´nevyhnutnou´ cigaretou, v doktorovom prípade to dokonca bola akési krátke brazílske ´cigáro´. Naši hostia teda patrili medzi tých, čo veľmi uvítali nedávno zaradené správy o jedenástej.
Reprízu stojedenásteho Milánia si možno vypočuť v sobotu 11.10.2003 o 22.30 h. Najbližšie priame vysielanie je na programe 19. októbra a jeho témou bude RÁNO.

Späť