KÚPEĽNÁ SEZÓNA

V tejto hre z piešťanského prostredia som hral malokapitalistu Scirku, ktorý na začiatku storočia zaňuchal príležitosť a dal sa na výrobu bicyklov. No a tak ako to vídame dnes, ustavične som zháňal sponzorov. V jednej scéne som sa takto plazil okolo majiteľa kúpeľov (hral ho Pavol Schwarz) a všelijako sa mu podlizoval, aby z toho kvapla nejaká korunka. Schwarz (vtedy ešte fajčil), sa ma chcel zbaviť, nervózne chodil hore-dole po javisku, odmietal ma, posmieval sa mi a pohŕdavo mi fúkal dym do tváre. V snahe po úspechu som to nevidel, ba som mu ešte bol v pätách s veľkým popolníkom a núkal sa mu na odklepnutie.

Hrali sme raz túto hru v pražskej Ypsilonke. Ako sa tak chystám na výstup, vidím v zákulisí onen popolník a v ňom chumáčik vaty. Zázračne mi zaplo, pretože tesne predtým sme sa zvítali s naším kamarátom kúzelníkom Alexandrom Geričom, ktorý bol tiež v Prahe a prišiel si pozrieť predstavenie. Bavilo ma pozorovať ho pri práci a žasol som nad mnohými jeho kúzlami. Svitlo mi, že to v popolníku, to bude asi jeho vďačná rekvizita – pyrovata, ku ktorej sa stačí len priblížiť s cigaretou alebo hoci s práve sfúknutou, ale ešte trochu žhaviacou zápalkou a vyšľahne efektný vysoký plameň. Rozhodol som sa dohrať hru až do konca a pre istotu som vatu v popolníku vymenil za kúsok obyčajnej z maskérne.

Nemýlil som sa. Podľa preplneného portálu som spoznal, že všetci čakajú len na onen plamenný moment, ktorý ma aj s mojimi improvizačnými srandičkami definitívne uzemní. Chodil som za Schwarzom, prosíkal, komplimentmi nešetril, on ma odbíjal a z času na čas odklepával a stále nástojčivejšie strkal ohorok do vatičky na dne popolníka. Nič. Scéna sa končila tak, že mu napokon popolník odovzdávam (sekundu predtým, chrbtom k publiku, som vatičky zase vymenil), on odchádza a ja sa presúvam k mikrofónu a spievam svoju cyklistickú áriu. Ešte predtým som však po očku stihol zaregistrovať zákulisie. Nepočul som nič, len podľa gest som si rekonštruoval dialóg Schwarza s Geričom:

Čo si mi to tam dal, veď to nefunguje!
To musí fungovať!
Prosím ťa, strkám do toho ten vajgel, smrdí to, fajčiť sa to už nedalo a nič!
To nie je možné, daj to sem! Aha...

A vyšľahol plameň ako pri vatrách zvrchovanosti. Našťastie predohra bola dosť dlhá, inak by som asi prvú slohu musel vynechať. Schwarzovi dorastalo obočie pekných pár týždňov.

Kúpeľná sezóna Novoročenka 1982 Prejav

V Kúpeľnej sezóne sme zaviedli trhové hospodárstvo dávno pred osemdesiatym deviatym.  Pavel Schwarz práve odoláva mojim žiadostiam o úver.       Skupinová snímka v strede kolovala po Slovensku ako novoročenka 1982.    Sú na nej zhora zľava:   technik p. Slávik, P. Šago, S. Štepka, P. Schwarz, MM, M. Ivičič. Vpredu: G. Povodová, D. Benešová, T. Koričanská, M. Daubnerová. Dolu: K. Kolníková. Fotografované 22. 9. 1981. Pravá fotografia: Kríž na uši a vôbec športový vzhľad, to bol základ šarmu postavy Scirku i pri tomto prejave.Z tejto hry pochádza pesnička SEN v podaní Majky Daubnerovej, neskôr Drozdovej.

SPÄŤ